Служба у справах дітей

Про службу у справах дітей

Про службу у справах дітей

Положення про службу у справах дітей

Структура служби у справах дітей:

1. Начальник - Матвієва Юлія Іванівна, тел. 52-24-08

Сектор профілактичної роботи та соціального захисту дітей

2. Заступник начальника служби - завідувач сектору профілактичної роботи та соціального захисту дітей - Савісько Інна Анатоліївна

3. Головний спеціаліст сектору профілактичної роботи та соціального захисту дітей - Вакансія

4. Провідний спеціаліст сектору профілактичної роботи та соціального захисту дітей - Вакансія

Сектор юридичної роботи та бухгалтерського обліку

5. Завідувач сектору юридичної роботи та бухгалтерського обліку, головний бухгалтер - Несторяк Ірина Василівна

6. Головний спеціаліст з питань персоналу сектору юридичної роботи та бухгалтерського обліку - Вакансія

7. Головний спеціаліст - юрисконсульт сектору юридичної роботи та бухгалтерського обліку - Дергач Марія Вікторівна

8. Головний спеціаліст - Буза Амалія Михайлівна

9. Головний спеціаліст - Перепелюк Лана-Віталіна Василівна

 

Режим роботи

Понеділок - четвер: 8:00 год. - 17:00 год. (обідня перерва 12:00 год. - 12:45 год.)

П'ятниця: 8:00 год. - 15:45 год. (обідня перерва 12:00 год. - 12:45 год.)

Субота - неділя: вихідні

Графік прийому громадян

Прийом громадян начальником служби у справах дітей Матвієвою Юлією Іванівною:

Щовівторка - 9:00 год. - 18:00 год.

Прийом громадян заступником начальника служби - завідувачем сектору профілактичної роботи та соціального захисту дітей Савісько Інною Анатоліївною:

Щопонеділка - 9:00 год. - 18:00 год.

Контакти

Служба у справах дітей обласної державної адміністрації знаходиться за адресою:

м. Чернівці, вул. Поповича, 2, 4 поверх.

Контактні телефони: (0372) 52-24-08, безкоштовна «гаряча лінія» 0800-401-000.

E-mail: [email protected]

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації  – це заклад соціального захисту, створений для тимчасового перебування у ньому дітей віком від 3 до 18 років.

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Головна, 169.

Тел.: (0372) 51-09-65

Директор центру соціально-психологічної реабілітації дітей: Янчук Жанна Степанівна

Безкоштовна телефонна дитяча "гаряча лінія"

Безкоштовна телефонна дитяча "гаряча лінія"

З метою підвищення рівня доступу та довіри громадян до органів державної влади, своєчасного виявлення та оперативного реагування на випадки порушення прав дітей, а також вжиття заходів для їх захисту в службі у справах дітей обласної державної адміністрації функціонує безкоштовна телефонна дитяча «гаряча лінія» за номером   0-800-401-000.

«Гаряча лінія» служби у справах дітей обласної державної адміністрації призначена для прийому дзвінків з таких питань, як насильство над дітьми, жорстоке поводження з ними, порушення майнових та інших прав дітей, а також інші питання, що стосуються безпеки дітей. Одночасно на «гарячу лінію» можуть звертатися як діти, які перебувають у складних життєвих ситуаціях, так і дорослі, які стали свідками порушення прав дитини.

Усиновлення

Усиновлення

Пріоритетною формою влаштування дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, до сімейних форм виховання є усиновлення, так як усиновлена дитина набуває статус повноправного члена сім’ї.

Наразі на території Чернівецької області проживає 346 усиновлених дітей. Впродовж 2017 року в Чернівецькій області громадянами України було усиновлено  23 дітей (для порівняння у 2016 році – 14 дітей, у 2015 році – 14 дітей), з них:

- 5 дітей віком до 1 року;

- 6 дітей – від 1 до 2 років;

- 7 дітей – від 3 до 5 років;

- 4 дітей – від 6 до 10 років;

- 1 дитина – від 11 до 17 років.

У 2017 році було 6 випадків усиновлення одразу по 2 дітей (усиновлення родинними групами).

Загалом на місцевому обліку з усиновлення перебувають 227 дітей. В основному – це діти старше 11 років (168 дітей). Із загальної кількості дітей, які перебувають на місцевому обліку з усиновлення, 169 – влаштовані в такі форми сімейного виховання, як опіка, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.

Наразі на обліку кандидатів в усиновлювачі перебувають 37 сімей, з них 19 подружніх пар до 40 років, 9 подружніх пар від 40 до 50 років, 4 одиноких громадян до 40 років, 4 одиноких громадян від 40 до 50 років та 1 громадянин старше 50 років.

Додатково повідомляємо, що з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, можна ознайомитися на таких сайтах:

«Зміни одне життя»

«Сирітству – ні!»

сайт Міністерства соціальної політики України

Дитячі будинки сімейного типу / прийомні сім'ї

Завдяки системній роботі служб у справах дітей в частині захисту прав дітей, зокрема забезпечення їх конституційного права на сімю, в області вдалося утворити мережу дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.

На кінець 2017 року в Чернівецькій області функціонує 15 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 100 дітей-вихованців, та 60 прийомних сімей, в яких виховується 121 прийомна дитина. Зокрема, продовж 2017 року до дитячих будинків  сімейного типу та прийомних сімей області влаштовано 49 дітей.

З числа дитячих будинків сімейного типу 1 створений за підтримки релігійної організації. Наразі в ньому виховується 8 дітей-вихованців. Більшість дитячих будинків сімейного типу (12) та прийомних сімей (47) знаходяться у сільській місцевості.

Із загальної кількості дітей, що виховуються в дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях 57 мають ті чи інші захворювання, з них 12 є дітьми з особливими потребами.

Всі 15 дитячих будинків сімейного типу мають автотранспортні засоби, 13 – ведуть підсобне господарство.

Для створення дитячого будинку сімейного типу чи прийомної сімї необхідно подати наступні документи:

1. Заяву із зазначенням інформації про наявність або
відсутність  кредитних  зобов’язань.        

2. Довідку про наявність/відсутність  виконавчого  провадження стосовно  боргових зобов’язань. 

3. Довідку про склад сім'ї.     

4. Копію свідоцтва про шлюб (для подружжя). 

5. Довідку  про  проходження  курсу  підготовки  і  рекомендацію центру  соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення Вас у  банк  даних  про сім'ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних  батьків,  батьків-вихователів.

6. Копії паспортів.        

7. Довідку про доходи за останні шість місяців або довідку про подану  декларацію  про  майновий  стан і доходи (про сплату податку  на  доходи  фізичних  осіб  та  про  відсутність податкових  зобов’язань  з  такого  податку). 

8. Довідку про стан свого здоров'я та осіб, які проживають разом з Вами.

9. Письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї,  які проживають разом  Вами,  якщо Ви вирішили створити дитячий будинок сімейного типу на власній житловій площі, засвідчену нотаріально.    
 

Патронат над дитиною

Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітації дитини в сімї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні. Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України.

Під сім’єю патронатного вихователя розуміється сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Оптимальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців. За цей час соціальні фахівці працюватимуть з батьками дитини для подолання труднощів, через які її було вилучено. У разі неможливості відновити здатність батьків виховувати дитину, їй підшукають іншу форму сімейного виховання.

На патронатного вихователя покладається обов’язок:

- забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;

- створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;

- співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначених органом опіки та піклування;

- забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;

- сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Оплата послуг патронатного вихователя та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя здійснюються у розмірі та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Реформування системи інституційного догляду та виховання дітей

Реформування системи інституційного догляду та виховання дітей

Для всебічного та гармонійного розвитку дитини потрібна сім’я, у якій формуються позитивні емоційні стосунки, забезпечуються догляд та виховання відповідно до віку, індивідуальних потреб і можливостей дитини, вибудовуються її світогляд та моральні орієнтири, формуються уміння та навички, необхідні для успішної соціалізації.

В обласній державній адміністрації для прийняття спільних рішень щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей діє міжвідомча робоча група.

Наразі обласною державною адміністрацією вже затверджено Регіональний план дій з реформування системи інституційного догляду і виховання дітей у Чернівецькій області на 2018-2026 роки та визначено черговість трансформації закладів інституційного догляду у розрізі груп.

Регіональна програма

В області реалізується Регіональна програма запобігання дитячій бездоглядності та розвитку сімейних форм виховання на 2017-2021 роки.

Основними завданнями Регіональної програми є:

– виявлення на ранній стадії сімей, які неспроможні або не бажають виконувати виховні функції, та забезпечення захисту прав дітей, які виховуються в таких сім’ях;

– підвищення рівня відповідальності батьків за виконання своїх обов’язків шляхом участі батьків у семінарах, тренінгах, засіданнях „круглого столу”, що сприяють формуванню сімейних цінностей;

– своєчасне виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, влаштування їх на виховання в заклади сімейного типу та соціального захисту;

– вдосконалення форм і методів роботи з дітьми, які перебувають у закладах соціального захисту;

– реінтеграція у суспільство, соціальна реабілітація дітей, що опинились у складних життєвих обставинах;

– ведення єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

– розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (усиновлення, опіка та піклування, створення дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей);

– забезпечення підготовки та перепідготовки фахівців служб у справах дітей та закладів соціального захисту дітей.

– зменшення кількості безпритульних і бездоглядних дітей;

– проведення реабілітаційної роботи з біологічними батьками дітей.

Адміністративна послуга

Служба у справах дітей обласної державної адміністрації надає адміністративну послугу - ознайомлення кандидатів в усиновлювачі з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені.

Інформаційна картка послуги

Технологічна картка послуги

Зразок заяви

 

Участь батьків у вихованні дитини

Сімейним кодексом України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків.

Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Питання виховання дитини вирішується батьками спільно.

Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов'язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Той з батьків, хто проживає з дитиною, у разі його ухилення від виконання договору зобов'язаний відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану другому з батьків.

Спіру щодо участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від неї може бути вирішений органом опіки та піклування або судом.

За заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.

В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров'я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним.

Особа, яка ухиляється від виконання рішення суду, зобов'язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.